گروه: استان ها
تاریخ: ۱۲:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۲/۰۶

مسئولان ارشد اقتصادی کشور با حضور در منطقه آزاد ارس از پتانسیل‌ها و پروژه‌های اقتصادی این منطقه آزاد بازدید کردند.

به گزارش همسو نیوز، در این بازدید، ۱۹ نفر از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، معاونین وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، معاون رئیس امور مالیاتی کشور، رئیس کل گمرگ ایران، رئیس صندوق توسعه ملی، مسئول سرمایه گذاری‌های خارجی کشور، مدیران عامل بانک‌های ملی و سپه و معاونان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد حضور داشتند.

کارخانه «پانا چوب ارس» نخستین مقصد مسئولان ارشد اقتصادی کشور بود. این کارخانه از سال ۸۵ در بخش واردات «ام دی اف» و فرآورده‌های چوبی فعال است که از سال ۹۱ برای جلوگیری از واردات و خروج ارز از کشور برای  تولید ام دی اف اقدام کرده است. به این منظور کارخانه‌ای در ۸۵ هزار متر مربع و در چهار خط تولید احداث شده که ۲۰ هزار متر مربع آن فضای سوله است، همچنین ۱۳۰ میلیارد تومان برای این کارخانه هزینه‌ شده است. 

اکنون مجموعه پانا چوب برای راه‌اندازی به ۶۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارد تا با خرید مواد اولیه، کارخانه با اشتغال‌زایی ۲۷۰ نفره راه‌اندازی شود.اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس صندوق توسعه‌ی ملی در این بازدید برای حل مشکل این مجموعه صنعتی قول مساعد دادند.

«جلفا چوب صنعت ارس» یکی دیگر از مجموعه‌های فعال در زمینه صنعت چوب است که ۳۵ درصد سهام آن متعلق به یک‌ سرمایه گذار از جمهوری آذربایجان و ۶۵ درصد سهام آن متعلق به سرمایه‌گذار ترکیه‌ای است.

۸۰ هزار مترمکعب خاکریزی و سایر هزینه‌های پیش‌بینی نشده منجر به کسری بودجه این مجموعه شده است که سرمایه‌گذار آن، در بازدید مسئولان اقتصادی از این کارخانه، خواستار تسهیلات سه میلیون دلاری برای افزایش ظرفیت اشتغال مجموعه تا ۹۰ نفر شد.

«شرکت جلفا کاران ارس» مقصد سوم بازدید مسئولان اقتصادی یود، این مجموعه یکی از کارخانه‌های فعال ارس در صنعت نساجی است که فاز پنج آن در سفر رییس جمهور به استان افتتاح شد. این کارخانه توسط سرمایه‌گذار خارجی، با هزینه ۶۵ میلیون دلار  و با اشتغال‌زایی ۵۰۰ نفری راه‌اندازی شده است.

روزانه ۲۰ الی ۲۴ تن نخ در این کارخانه تولید شده و برای تبدیل به فرش و دیگر فرآورده‌ها به تهران و کاشان ارسال می‌شود که برای ۲۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی دارد.

کارخانه «آمیکو» مقصد چهارم بازدید بود، این کارخانه در مونتاژ خودرو با مدنظر قرار دادن داخلی‌سازی فعال است که با مشکلاتی برای واردات کالاهای مورد نیاز و نبود بازار فروش مناسب مواجه است. بر اساس اعلام مدیر کارخانه، محصولات تولیدی آمیکو قابل رقابت با خودروهای وارداتی بوده که در صورت رفع موانع می‌تواند برای ۲۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی کند.

در زمینه تولید پیکاپ تا ۳۰ درصد این محصول داخلی سازی شده است و در ماه‌های آتی نیز میزان داخلی سازی به ۴۳ درصد خواهد رسید. «پیشگامان دنیلی ارس» یکی دیگر از واحدهای تولیدی بود که مسئولان ارشد اقتصادی کشور از آن بازدید کرده و در جریان آخرین وضعیت این مجموعه‌ی تولید کفش قرار گرفتند.

دنیلی در دو شیقت و با اشتغال‌زایی ۲۵۰ نفر برای هر شیفت فعالیت کرده و کفش‌های تولیدی را روانه بازار می‌کند و حجم سرمایه‌گذاری آن ۲۱۰ میلیارد ریال است. این مجموعه برنامه‌های توسعه‌ای برای افزایش تولید و اشتغال‌زایی دارد.

«تارلا امین» – بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای خاورمیانه آخرین مقصد مسئولان ارشد اقتصادی در بازدید از واحدهای صنعتی ارس بود، حجم سرمایه‌گذاری انجام شده ۱۴۰ میلیارد تومان‌ و وسعیت گلخانه ۵۰ هکتار است.

سال گذشته این واحد گلخانه‌ای ۱۰ هزار تن محصول تولیدی داشت که به کشورهای روسیه و قطر صادر شده است. جلسه بررسی مشکلات واحدهای صنعتی ارس با مسئولان ارشد اقتصادی کشور عصر امروز (پنجشنبه) برگزار شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا