گروه: فرهنگی
تاریخ: ۱۷:۰۲ :: ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

اولین جلسه از مصاحبه با سردار یعقوب زهدی فرمانده توپخانه سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و از هم‌رزمان شهیدان حسن طهرانی مقدم و حسن شفیع‌زاده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش همسو نیوز، تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس یکی از مهم‌ترین منابع برای تاریخ‌نگاری دفاع مقدس و آگاهی جامعه از چیستی، چرایی و چگونگی جنگ تحمیلی به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد تاریخ معاصر ایران است. به همین منظور مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با عنایت به فرامین و تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و همچنین تاریخ‌نگاری این دوران سعی بر آن داشته تا وقایع تاریخ جنگ را از دیدگاه فرماندهان و بر اساس دانسته‌ها و ناگفته‌های آن‌ها در کنار اسناد موجود، ثبت و ضبط کند و در قالب کتب تاریخ شفاهی فرماندهان در اختیار پژوهشگران، محققان و همچنین علاقه‌مندان به عرصه دفاع مقدس، بگذارد.

در این راستا، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تاکنون توانسته است تاریخ شفاهی چهار فرمانده دوران دفاع مقدس ازجمله دکتر محسن رضایی فرمانده کل سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، سردار سرلشکر دکتر سید یحیی صفوی از فرماندهان اصلی سپاه در این دوران، سردار علی اسحاقی مسئول جنگ الکترونیک درصحنه نبرد و سردار سرتیپ پاسدار مهدی شیرانی نژاد جانشین مخابرات سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس را منتشر نماید و در قدم بعدی به دنبال تدوین و انتشار تاریخ شفاهی سایر فرماندهان است.

اینک اولین جلسه از مصاحبه با سردار یعقوب زهدی فرمانده توپخانه سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و از هم‌رزمان شهیدان حسن طهرانی مقدم و حسن شفیع‌زاده روز گذشته در این مرکز برگزار شد. مروری کلی بر نقش توپخانه سپاه پاسداران که شامل اولین آتشبارهای توپخانه و شکل‌گیری اولین گردان‌های توپخانه سپاه و توسعه‌سازمانی و نقش این واحد در نبردهای دوران جنگ تحمیلی، ازجمله موضوعاتی است که در این جلسه به آن‌ها پرداخته‌شده است نتیجه گفتگو با سردار زهدی، در قالب کتاب «تاریخ شفاهی سردار یعقوب زهدی فرمانده توپخانه سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس» پس از اتمام روانه بازار نشر خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا