گروه: استان ها
تاریخ: ۱۷:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر جمعیت استان از پیک جوانی خود عبور کرده است.

علیرضا قبادی به مناسبت ۳۰ اردیبهشت روز “جمعیت”  در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه جمعیت استان از پیک جوانی خود عبور کرده است، گفت: متاسفانه با ادامه روند موجود زاد و ولد، استان به سمت پیرشدن حرکت می‌کند.

وی افزود: درحال حاضر از مجموع جمعیت استان ۲۲ درصد زیر ۱۵ سال، ۷۱ درصد بین ۱۵ تا ۶۴ سال و هفت درصد بالای ۶۵ سال هستند.

قبادی تصریح کرد: هم اکنون ۷۱ درصد جمعیت استان نیروی مولد هستند، اما اگر زاد و ولد روند کاهشی خود را ادامه دهد از درصد این قشر کم شده و به درصد سالمندان استان اضافه می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه نرخ ولادت استان را درسال گذشته ۱۷ (تعداد ولادت در هر هزار نفر) اعلام و تصریح کرد: این میزان از نرخ کشوری ولادت با عدد ۱۸٫۸ حدود ۱٫۸ کمتر است و متاسفانه شاهدیم که از سال ۱۳۹۳ تاکنون نرخ ولادت استان سیر کاهشی داشته است.

وی افزود: این سیر کاهشی ولادت در حالی است که از سال ۱۳۹۴  نرخ وفات سیر افزایشی به خود گرفته است.

قبادی نرخ وفات استان در سال گذشته را ۵٫۸ (تعداد وفات در هر هزار نفر) اعلام و تصریح کرد: در این زمینه نرخ استان از نرخ کشوری با عدد ۴٫۸ بالاتر است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه همچنین به سیرکاهشی ازدواج در کشور اشاره کرد و افزود: متاسفانه از سال ۱۳۹۱ نیز نرخ ازدواج استان سیر کاهشی به خود گرفته است، نرخ ازدواج استان در سال گذشته ۸٫۸ (تعداد ازدواج در هر هزار نفر) بوده که از نرخ ازدواج کشور با عدد ۷٫۶ بالاتر است.

به گفته این مسئول نرخ طلاق استان ۲٫۷ بوده که درسالهای اخیر تغییر محسوسی نداشته، اما اندکی از نرخ طلاق کشور با عدد ۲٫۲ بالاتر است.

قبادی در ادامه نرخ رشد استان را ۱٫۱ اعلام و تصریح کرد: این نرخ طی سالهای اخیر تغییر محسوسی نداشته است.

وی به آمار آخرین سرشماری کشور اشاره کرد وافزود: بر اساس این آمار که در سال ۱۳۹۵ احصاء شده به لحاظ رتبه سالمندی (افراد بالای ۶۵ سال) استان در رتبه یازدهم کشور قرار دارد.

قبادی سن امید به زندگی در مردان استان را ۷۱٫۲۹ سال و در زنان حدود ۷۴ سال اعلام کرد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: با توجه به این آمار و ارقام از جمله کاهش ولادت، افزایش نرخ وفات و کاهش نرخ ازدواج، باید از هم اکنون سیاست‌های لازم در جهت افزایش و جوان سازی جمعیت با جدیت دنبال شود.

وی افزود: به همین منظور شورای راهبردی جمعیت در استانداری تشکیل شده که بررسی مسائل جمعیت و اتخاذ راهکار مناسب برای افزایش جمعیت و جلوگیری از کاهش ولادت و جلوگیری از رشد طلاق را برعهده دارد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا