گروه: استان ها
تاریخ: ۹:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۳

مدیرکل گمرک دوغارون گفت: مشکل اصلی توقف کامیون‌ها در این مرز مربوط به گمرک افغانستان بوده، به طوری که یکی از دلایل ازدحام نبود تعداد کافی باسکول در افغانستان است.

به گزارش همسو نیوز- محمد کوهگرد در حاشیه بازدید خبرنگاران از پایانه مرزی دوغارون با اشاره به اینکه ۱۰ باسکول در گمرک فعال است، عنوان کرد: هم‌اکنون ۱۰ باسکول در گمرک، منطقه ویژه دوغارون و بازارچه مرزی دوغارون فعال بوده که سه طریق کامیون‌های ترانزیتی و صادراتی را به افغانستان ارسال می‌شود، از این جهت در گمرک افغانستان تنها یک دستگاه باسکول در دارد که این امر باعث شلوغی کامیون‌ها در پشت مرز شده است.

وی در خصوص ثبت C.M.R  عنوان کرد: مشکل دیگر در افغانستان مدت زمان ثبت طولانیCMR  است که در خصوص حل این مشکل جلساتی بین دوطرف برگذار شده اما شاهد اقدامی از طرف افغانستان نبوده‌ایم.

مدیرکل گمرک دوغارون در خصوص دستگاه ایکس‌ری، بیان کرد: دستگاه ایکس‌ری که برای اسکن کامیون‌ها در گمرک دوغارون استفاده می‌شود یکی از پرسرعت ترین دستگاه‌ها بوده به طوری که در یک روز شاهد کنترل ۳۲۰ دستگاه کامیون هستیم که امار بسیار مطلوبی در کل کشور محسوب می‌شود.
 
کوه‌گرد افزود: روز سه شنبه ۲۰۰ کامیون از گمرک دوغارون، ۱۲۰ کامیون از منطقه ویژه دوغارون و ۴۰ دستگاه کامیون از بازارچه مرزی این منطقه به افغانستان حرکت کرده است.

وی با بیان اینکه گمرک دوغارون سابقه‌ای ۱۰۰ ساله دارد، عنوان کرد: روزانه حدود چهار هزار نفر و در مواقع خاص مثل ایاد و مناسبت‌های مذهبی تعداد افراد بیشتری در این مرز تردد می کنند، همچنین سالانه ۱٫۵ میلیارد دلار صادرات، ۳ میلیارد دلار ترانزیت خروجی و ۲۰ میلیون دلار واردات در این مرز صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا