گروه: استان ها
تاریخ: ۳:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۲/۰۱

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد از جذب سرمایه‌گذار برای احداث نخستین کارخانه زباله‌سوز در مشهد طی چهار سال آینده خبر داد.

خلیل‌الله کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اعلام فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای پروژه احداث کارخانه زباله‌سوز در مشهد، اظهار کرد: با توجه به معایب و مشکلات زیست‌محیطی که دیگر روش‌های مدیریت زباله هم‌چون دفن زباله و تبدیل به کمپوست دارد، برای حل مشکل ساماندهی پسماند در مشهد، یکی از روش‌های امحاء زباله که زباله‌سوزی یا گرفتن انرژی از زباله است در دستور کار قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه هزینه احداث کارخانه‌های زباله‌سوز بسیار بالاست، ادامه داد: در کارخانه زباله‌سوز صرف سوزاندن زباله مطرح نیست و باید تمامی فرآیندهای زیست‌محیطی از جمله تولید گازهای متان طبق استاندارهای بین‌المللی صورت بگیرد تا هیچ‌گونه آلودگی زیست‌محیطی ایجاد کند، لذا هزینه ساخت چنین کارخانه‌هایی بالاست و به سرمایه‌گذاری زیادی نیاز دارد.

کاظمی تصریح کرد: دلیل اصلی اینکه فرآیند زباله‌سوزی در کشور تاکنون مغفول مانده نیز این بود که با توجه به اینکه دولت به عنوان متولی تولید و توزیع برق، برق تولیدی این کارخانه‌ها را با قیمت پایین ۳۰۰ تا ۳۳۰ تومان به ازای هر کیلووات خریداری می‌کرد، لذا احداث کارخانه زباله‌سوز برای سرمایه‌گذار توجیه اقتصادی نداشت و این باعث شده بود تا بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری نکند.

وی با اشاره به اینکه هزینه احداث کارخانه زباله‌سوز در مشهد حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود، افزود: از سوی دیگر شهردار‌ی‌ها نیز به دلیل اعتبارات محدودشان امکان ساخت و نگهداری این کارخانه‌ها را نداشته و این میزان سرمایه‌گذاری باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای شهرداری‌ها می‌شود.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد عنوان کرد: با این وجود در طی قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور مقرر شده است که خرید تضمینی برق از بخش خصوصی توسط دولت به مقدار زیادی افزایش پیدا کند، اما هنوز میزان دقیق این افزایش قیمت مشخص نیست. با این وجود پیش‌بینی ما این است که این افزایش قیمت مناسب خواهد بود و به میزان قابل قبولی خواهد رسید که عملاً سرمایه‌گذاری مربوط به کارخانه‌های تولید برق از زباله را توجیه می‌کند.

وی گفت: هر چند در این مدت نیز شرکت‌های مختلف پیشنهادات متفاوتی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه ارائه کرده‌اند، اما برای اینکه به یک جمع‌بندی مناسب از نوع فرآیند رسیده و بهترین انتخاب را داشته باشیم، این فراخوان صادر شده است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با رعایت تمام استاندارهای زیست‌محیطی مد نظر بتوانیم اولین کارخانه زباله‌سوز مشهد را احداث کنیم.

کاظمی بیان کرد: نکته‌ دیگر این است که با توجه به رعایت استاندارها، لازم نیست این کارخانه خارج از محدوده‌ی خدماتی شهر ایجاد شود و شاید بتوانیم در نقاط بسیار نزدیک‌تری به شهر این کارخانه را احداث کنیم، بنابراین حجم زیادی از هزینه‌های جمع‌آوری و انتقال نیز با اجرای این پروژه کاهش خواهد یافت که این خود نیز در توجیه‌پذیری این کارخانه تأثیر خواهد داشت.

وی با اشاره به ظرفیت بالای این کارخانه، اضافه کرد: از مجموع ۲۰۰۰ تن زباله‌ای که روزانه در مشهد تولید می‌شود، حدود ۳۰۰ تن زباله‌های قابل بازیافت است، هم‌چنین حدود ۵۰۰ تن زباله نیز در مجموعه کارخانه کمپوست ساماندهی می‌شود و در صورت راه‌اندازی این کارخانه که ظرفیت سوزاندن روزانه ۱۲۰۰ تن زباله خواهد داشت، در میان مدت نیاز به احداث کارخانه زباله‌سوز دیگری در مشهد نخواهیم داشت.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد خاطرنشان کرد: زمان افتتاح کارخانه زباله‌سوز به میزان سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذار و هم‌چنین فرآیندهای ساخت برمی‌گردد چراکه حدود ۶۰ درصد تجهیزات و ماشین‌آلات آن مبتنی بر دانش فنی کشورهای خارجی است و تطبیق و داخلی‌سازی آن حداقل سه چهار ساله زمان می‌برد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا