گروه: استان ها
تاریخ: ۱۲:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: آتش‎سوزی در جنگل‎ها و مراتع استان، ۳۸ درصد کاهش داشت.

به گزارش همسو نیوز، مهرداد فتحی بیرانوند در جلسه ستاد اطفای حریق استان اظهار کرد: سال گذشته ۱۹ مورد حریق در سطح استان رخ داد که نسبت به سال قبل که ۳۱ فقره آتش‎سوزی به وقوع پیوست، کاهش ۳۸ درصدی داشتیم.

وی ادامه داد: سال گذشته ۹۹ درصد آتش‎سوزی‎ها در مراتع استان رخ داد.

فتحی بیرانوند با تأکید بر این‌که نیاز است یک سری امکانات برای اطفاء حریق در استان مهیا شود، تصریح کرد: از بعد نرم‎افزاری و فرهنگی باید به بحث اطفاء حریق در استان کمک شود چراکه بالای ۹۰ درصد آتش‎سوزی‎ها عمدی و از سوی عامل انسانی است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان افزود: باید منابعی را که در آتش‎سوزی‎ها منشأ انسانی دارند از طریق فرهنگ‎سازی به حداقل برسانیم.

وی یادآور شد: در حوزه‎های سخت‎افزاری نیز باید به اطفاء حریق در جنگل‎ها و مراتع استان کمک شود چراکه با دست خالی امکان پیشگیری و مقابله وجود ندارد و به تجهیزات مدرن روز نیاز داریم.

فتحی بیرانوند خاطرنشان کرد: مهم‎ترین موضوع در بحث آتش‎سوزی بحث مدیریت زمان است و هرچه سریع‎تر به کانون حریق برسیم از خسارات حریق بیشتر جلوگیری می‎شود؛ مجهز بودن استان به بالگرد، هلی‎برد و ابزارهای سبک بسیار مهم است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: امسال کمک شود ستاد راهبردی واکنش سریع سازمان‌دهی شود.

وی خاطرنشان کرد: باید نیروهای مردمی را سازمان‌دهی کنیم و آموزش‎های اولیه به آن‌ها دهیم تا تیم‎های مردمی اطفاء حریق تشکیل شوند. شوراها و دهیارها خیلی می‎توانند مؤثر باشند.

فتحی بیرانوند اضافه کرد: استفاده از سنسورهای حساس به دود خیلی می‎تواند اثرگذار باشند؛ حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر شعاع دوربین آن‌هاست.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان یادآور شد: برخی آتش‎سوزی‎های سال گذشته به خاطر دیزل‎های قدیمی در مسیر راه‌آهن بود؛ مکاتباتی با راه‎آهن داشتیم و امیدواریم تدابیری اندیشیده شود تا امسال در این خصوص مشکل نداشته باشیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا