گروه: استان ها
تاریخ: ۱۰:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۷

به گزارش همسو نیوز، هوشنگ عشایری امروز (۲۷ اردیبهشت) در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در سنندج، اظهار کرد: برنامه ملی بازآفرینی شهری ایران با رویکرد محله محوری تدوین، تبیین و سه ماه پیش رسما توسط رئیس جمهور در سراسر کشور آغاز شد.

وی افزود: جهت اجرای موفق این طرح همه دستگاه‌های دولتی و مدیران باید مشارکت داشته و کار را به صورت مشترک انجام دهند.

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بهسازی و عمران شهری کشور بر نقش مردم در راستای اجرای این طرح تاکید و عنوان کرد: وجه تمایز این طرح با طرح‌های دو دهه پیش، از پایین به بالا بودن آن به معنای نقش تاثیرگذار مردم و تصمیم گیری آنها برای مسئولان است نه بالعکس.

وی تصریح کرد: اگر امکان مشارکت مستقیم مردم در این طرح فراهم شود، طرح سریع‌تر انجام و نتایج بهتری خواهد داشت که رسانه‌ها و بویژه رسانه‌های محلی می‌توانند در این راستا نقش مهمی ایفا کنند.

عشایری عنوان کرد: طبق دستور رئیس جمهور، همه اراضی دولتی محدوده شهرها با رویکرد درون گرایی در اختیار اجرای این طرح قرار می‌گیرد.

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بهسازی و عمران شهری کشور با اشاره به این‌که کردستان پیشتاز اجرای این طرح در کشور است، گفت: پیشتازی کردستان در اجرای برنامه بازآفرینی شهری در کشور، عینی و ملموس است.

وی با اشاره به آغاز ۵ پروژه بازآفرینی در کردستان، ادامه داد: بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان بودجه ملی به اجرای این طرح‌ها در استان کردستان اختصاص داده شده و بالغ بر ۱۳ میلیارد زمین نیز به عنوان دارایی‌های دولت در اختیار اجرای این طرح قرار گرفته است.

وی اعلام کرد: این برنامه در ۹ بعد شامل سه بعد کالبدی  و ۶ بعد غیرکالبدی و اجتماعی، اجرا می‌شود که نوسازی، بهسازی و مقاوم سازی سه بعد کالبدی طرح و ظرفیت سازی و توان افزایی ساکنان محلات نیز از ابعاد غیرکالبدی آن هستند.

وی همکاری همه نهادهای عمومی و غیردولتی برای اجرای این پروژه را خواستار شد و گفت: تحقق پذیری این طرح، منوط به تدوین برنامه جامع اقدام مشترک است و از استان انتظار می‌رود که این برنامه را مصوب و ابلاغ کند.

  عشایری یادآور شد: طبق تکلیف و برنامه اعلام شده دولت باید سالیانه به ۲۷۰ محله در کشور و در مجموع به ۱۳۳۴ محله با همکاری شهرداری‌ها ورود و پروژه بازآفرینی را انجام دهد .

لازم به ذکر است؛ امروز با حضور معاون وزیر راه، پنج پروژه بازآفرینی شهری در محلات مختلف سنندج کلنگ زنی شد که وعده اتمام آنها تا پایان فصل کاری داده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا