گروه: استان ها
تاریخ: ۱۲:۴۴ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۷

به گزارش همسو نیوز، صادرکنندگان استان فارس خصوصا صادرکنندگان سیمان، پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، در جلسه‌ی کارگروه صادرات غیرنفتی فارس، به طرح دیدگاه‌ها و مشکلات خود در زمینه‌ی صادرات و بازگشت درآمدهای حاصل از صادرات پرداختند.

عمده‌ترین مشکلات مطرح شده از سوی صادرکنندگان، افزایش هزینه‌های صادرات محصولات مختلف به کشورهای منطقه و مشکلات بانکی برای انتقال وجوه کالاهای صادر شده بود.

به گزارش همسو نیوز غلامزاده مدیرعامل شرکت سیمان لامرد در این جلسه گفت: هیچ بانکی در کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس، با بانک‌های ایرانی کار نمی‌کند، چگونه ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم.

او که بخشی از مشکلات را مرتبط با بروکراسی حاکم بر خدمات گمرکی عنوان کرد، مدعی شد که نبود تشکیلات منسجم در حوزه‌ی سیمان باعث برهم خوردن تعادل بازارهای صادرات سیمان در کشورهای منطقه شده است.

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت و معدن فارس در این جلسه مدعی شد که فارس ۱۱ درصد از کل صادرات سیمان کشور را در اختیار دارد.

سید رضا ساداتی ظرفیت فعلی تولید سیمان فارس ۵٫۹ میلیون تن اعلام کرد که با افزودن ظرفیت تولید سیمان نی‌ریز به ۷ میلیون تن خواهد رسید .

او با بیان اینکه ۱۰ کارخانه سیمان در استان فارس وجود دارد که هنوز کارخانه سیمان نی‌ریز وارد مدار تولید نشده است، گفت: استان فارس با سهم ۶٫۷ درصدی تولید سیمان کشور رتبه چهارم تولید سیمان را دارد .

ساداتی با بیان اینکه از ظرفیت ۷ میلیون تنی تولید سیمان فارس ۱٫۵ میلیون تن صادر شده است، خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ صادرات سیمان فارس از لحاظ وزنی ۸۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۵۷ درصد رشد داشته است .

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه در سال ۹۶ پیش‌بینی ما برای صادرات غیرنفتی استان فارس یک میلیارد و ۳۴۷  میلیون دلار بود، از تحقق ۹۷ درصدی این پیش‌بینی خبر داد و گفت: سال گذشته یک میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از فارس انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی فارس از لحاظ ارزشی ۲۵ درصد و از لحاظ وزنی با ۴ میلیون و ۳۵۳ هزار تن ۵۲ درصد رشد داشته است، عنوان کرد: شمش فولاد، کود اوره و آمونیاک، کنسانتره سرب و روی، سیمان، فرش دستباف و صنایع غذایی عمده محصولات صادراتی فارس بوده است .

همتی با بیان اینکه صادرات کود اوره و آمونیاک ۱۵ درصد، سرامیک ۲۰ درصد، سیمان ۵۱ درصد، فرش دستباف ۳۴ درصد و صنایع غذایی ۲۹ درصد رشد داشته است، گفت: صادرات محصولات حیوانی از ۲۳ میلیون دلار به ۱۷ میلیون دلار رسیده است که افزایش تعرفه محصولات لبنی توسط عراق و به صفر رسیدن صادرات محصولات لبنی به عربستان از جمله دلایل کاهش صادرات محصولات حیوانی فارس بوده است .

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ پیش‌بینی ما برای صادرات غیرنفتی افزایش ۲۵ درصدی صادرات و رساندن صادرات فارس به یک میلیارد و ۶۲۸ میلیون دلار بوده است، خاطرنشان کرد: به دلیل پیشنهاد استاندار برای افزایش این میزان برنامه‌ریزی ما افزایش صادرات غیرنفتی فارس تا یک میلیارد و ۹۹۳ میلیون دلار است .

استاندار فارس نیز با بیان اینکه باید زمینه های لازم برای توسعه صادرات در استان جدی تر از گذشته دنبال شود، تاکید کرد: موانع اصلی صادراتی فارس باید احصاء شود.

اسماعیل تبادار لزوم دسته‌بندی موانع صادرات غیرنفتی فارس را یادآور شد و گفت: مشکلات داخلی صادرات استان باید در قالب یک کارگروه مورد بررسی فوری قرار گیرد.

تبادار با بیان اینکه به دلیل اهمیت صادرات شخصا در جلسات مرتبط حاضر خواهد بود، ادامه داد: برخی موانع صادراتی فارس مربوط به مرکز و خارج از اختیار استان است که باید برای آنها وقت گذاشته شده و پس از ارائه راهکار،  پیگیری ها انجام شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا